Ookla_speedtest_iran

روز به روز بر اهمیت اینترنت با سرعت و ثبات برای انجام امور روزانه زندگی افزوده می شود. کیفیت اینترنت شامل دو مولفه ی اصلی است:

1- پهنای باند: که خود شامل پهنای باند دانلود و آپلود در محیط اینترنت می باشد.

2- کیفیت سرویس: که در واقع عدم قطع شدن و همچنین عدم وجود Packet Lost و یا خطا در اطلاعات دریافتی و ارسالی است.

برای کاربرانی که از اینترنت برای بستر بازی های کامپیوتری استفاده می کنند مولفه دیگری نیز مورد اهمیت است و آن Ping سرور مورد نظر می باشد که در واقع زمان تاخیر عمل و عکس العمل در ارتباط با سرور مورد نظر است.

برای کسب اطلاعات واقعی و دقیق در مورد سرعت اینترنت خود می توانید از وب سایت و یا اپلیکیشن Speedtest کمپانی OOKLA استفاده کنید. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در بخش چپ شما می توانید گزینه Ping را مشاهده کنید که در واقع تاخیر زمانی بین کامپیوتر شما تا سرور انتخابی تست است که در این مثال بالا سرور SepidVAS واقع در تهران است.

در بخش میانی می توانید سرعت دانلود خود و در واقع پهنای باند دریافتی مودم خود را مشاهده نمایید. این عدد بسته به نوع بستر اینترنتی از ADSL تا VDSL و فیبرنوری متفاوت است. همچنین سرویس های بی سیم نظیر LTE و TD-LTE هم قدرت دریافت متفاوتی را به شما ارایه می دهند.

در بخش راست شما سرعت آپلود مودم خود را مشاهده می کنید که آن نیز با توجه به بستر اینترنتی متفاوت است.

واحد پهنای باند بر اساس Mbps مگابیت در ثانیه است و باید توجه داشته باشید برای محاسبه سرعت دانلود به MBps مگابایت باید آن را بر 8 تقسیم کنید تا سرعت دانلود و آپلود خود را به مگابایت محاسبه کنید.

برای مثال در تصویر بالا سرعت دانلود 52.59 مگابیت یدان معنی است که فایل ها با سرعت 6.5 مگابایت در ثانیه دریافت می شوند و برای مثال یک فیلم 650 مگابایتی ظرف 100 ثانیه یعنی یک دقیقه و 40 ثانیه دانلود می شود.

برای مشاهده سرعت اتصال خود کافیست بروی لینک زیر کلیک نمایید و دکمه ی Go را کلیک نمایید تا تست سرعت اینترنت شما شروع شود. با ویندوز سنتر همراه باشید.

https://www.speedtest.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.