Bokehبوکه (به انگلیسی: Bokeh) افکتی مات یا شکل هنری و زیباشناسانه برای عکاسی است که در نواحی خارج از فوکوس تصویر ایجاد می‌شود. بوکه با میزان تندی رنگ یا شارپنس تفاوت دارد، تندی رنگ اتفاقی است که در بالاترین نقطهٔ فوکوس رخ می‌دهد، اما بوکه بهترین موقعیت نقطه خارج از فوکوس را به نمایش می‌گذارد. بهترین لنز‌ها در حالت اتوماتیک نقاط نورانی خارج از فوکوس را بصورت دایره‌هایی با مرز مشخص و شارپ نشان می‌دهد، اما بوکه درست زمانی رخ داده است که لبه این دوایر نورانی محوشده باشد. عکاسان گاهی از تکنیک فوکوس سطحی برای نمایش بهترین نواحی خارج از فوکوس روی عکس استفاده می‌کنند.
بوکه اغلب، سایه‌روشن‌های گرد و کوچک پس‌زمینه است که بیشتر آشکار هستند، مانند انعکاس‌های زیبا از منابع نور که جلوهٔ خاصی به عکس می‌بخشند. البته افکت بوکه به سایه‌ روشن‌ها محدود نمی‌شود، مات شدن در تمامی نواحی خارج از فوکوس عکس رخ می‌دهد.

bookeh-effectبرای عکاسی از منظره و نمای باز تنظیمات پیش فرض دوربین اکثرا مناسب است، ولی چنانچه برای عکاسی از اشیا نزدیک به لنز گوشی می خواهید عکس بگیرید  – مانند زنبور و یا گلبرگ – باید از منوی لومیا کمرا بروی گزینه سوم یعنی فوکوس بروید و آن را از حالت auto به حالت دستی تبدیل کنید. سپس با تنظیم فاصله کانونی لنز گوشی تصویر را برای خود تنظیم کنید. توجه داشته باشید برای عکاسی ماکرو ثابت ماندن دوربین بسیار با اهمیت است.

بدین ترتیب شما می توانید آثار زیبایی را خلق کنید و عکس های بی نظیری را شکار کنید.

Ladybug-Macro-Wallpaper

2 thoughts on “آموزش عکاسی با گوشی موبایل – آموزش افکت بوکه با ماکرو (Bokeh)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.