scrum

در این مقاله می خواهیم یک روش مدیریت پروژه را با شما به اشتراک بگذاریم، تا قبل از سال ۱۹۹۰ روش معمول مدیریت یک پروژه، برای نمونه یک پروژه توسعه برنامه روش Waterfall (آبشاری) بود. به طوری که از بخش آنالیز شروع میشده و پس از گذشتن از مراحل مختلف به محصول نهایی و پشتیبانی از آن منتهی می شده است. این روش کلاسیک ایراداتی به همراه داشت و از آن جمله می توان از عدم امکان تغییر مبانی طراحی بر اساس نیاز ها و یا تست شدن برنامه در مراحل آخر پروژه که زمان بسیاری از شروع آن گذشته است یاد کرد. در این میان برخی از تولید کنندگان تصمیم به استفاده از روند خاصی گرفتند که به آن Scrum گفته می شود که در واقع یک چهارچوبی از مقررات که با حفظ و انجام آن مدیریت پروژه های تولیدی به بهترین نحو ممکن امکان پذیر است.

این قوانین را به اختصار در اینجا با شما در اشتراک می گذاریم تا از این روش در پروژه های خود استفاده نمایید و مدیریت زمان و نیروی انسانی و فکری خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. ابتدا به معرفی مبانی و نام های این فریم ورک می پردازیم:

 • Product Owner – در ساده ترین تعریف می توان از آن به عنوان کارفرما یاد کرد، اما نکته ی مهم در مورد این تعریف این است که چنانچه حتی کارفرما یک تیم و یا شرکت باشد، یک فرد از آن گروه برای نمایندگی از آنها باید انتخاب و معرفی شود و به عنوان Product Owner معرفی شود.
 • Product Backlog – در واقع لیست نیازمندی های مورد نظر Product Owner است که به صورت یک فهرست مشخص اعلام می شود.
 • Sprint Backlog – به هر یک از گزینه های لیست Product Backlog یک Sprint Backlog گفته می شود که اولویت انجام آنها توسط Product Owner مشخص می شود.
 • Task Backlog – بعد از مشخص شدن Sprint Backlog ها توسط Product Owner تیم توسعه کارها را به کوچک ترین و ساده ترین بخش های قابل انجام تقسیم می شود که هر کدام از آنها یک Task Backlog نام دارد.
 • Sprint – به یک دوره زمانی گفته می شود که بین ۱ تا ۴ هفته خواهد بود و طی آن تیم توسعه یک محصول کارا را ارایه می دهد.
 • Daily Scrum Meeting – به جلسه ای گفته می شود که هر روز اول وقت بین اعضا تیم توسعه برگزار می شود، گفته می شود که طی آن نسبت به کارهای روز گذشته در مورد روند فعالیت در Sprint سخن می گویند.
 • Scrum Master – به فردی گفته می شود که در واقع مدیریت و همزمان مسئولیت انجام پروژه و تقسیم انجام را به عهده دارد.
 • Development Team – به تیم توسعه گفته می شود که عموما بهتر است بین ۳ تا ۹ نفر باشند تا بهتر و کاراتر در طول مدت انجام پروژه با یکدیگر در تماس باشند و کار کنند.
 • Finished Work – به محصول نهایی هر Sprint گفته می شود که به صورت مستقل کاراست و بدرستی کار می کند.

با این مفاهیم و تعاریف پیش رفتیم و برای درک بهتر از چهارچوب اسکرام (Scrum) بهتر است بدانیم که برای موفقیت در استفاده از این متد باید سه اصل پایه ای (ستون) آن را اجرا کنیم که عبارتند از:

۳-pillars-of-scrum

 • Transparency – شفافیت (وضوح در انجام کار و عدم وجود چیزی حل نشده و مات)
 • Inspection – بازرسی (که عموما در آخر هر Sprint صورت می گیرد تا همه اطمینان حال کنند روند به درستی پیش رفته است)
 • Adaptation – سازگاری (با شرایط و تغییراتی که در حین انجام کار صورت می گیرد.)

با رعایت سه اصل بالانکته مهم دیگری نیز که باید مد نظر باشد، معنی و مفهوم جمله ی “انجام شد” است. که به صورت کلمه Done در انگلیسی استفاده می شود. مفهومی واقعی کلمه و انجام شدن کامل آن Task Backlog توسط توسعه دهنده آن. در واقع از آنجا که در این سیستم فرد دیگر مسئله نیست و کل تیم توسعه (Development Team) پاسخگو خواهد بود، باید هر فرد در این گروه بداند که چنانچه کاری را انجام شده تلقی کرده است. باید تمامی نیاز های مورد بحث را به صورت صد درصدی اجرا نماید.

در انتها باید تعریف دیگری را نیز به یاد داشته باشید و آن تعریف Scrum Team است. که در واقع به مجموع Product Owner و Scrum Master و Development Team گفته می شود که منافع مشترکی را دنبال می کنند. امیدواریم این مقاله کوتاه روشنگر راه شما برای استفاده از این روش موثر در تولیدات و توسعه ی نرم افزاری آینده شما قرار گیرد و باعث بهبود کارایی شما و تیم شما بشود. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت Scrum.org مراجعه نمایید.

(تقدیم به دوست عزیزم امین شریعتی)

6 thoughts on “Scrum چیست و چگونه از این Framework برای مدیریت بهتر پروژه ها استفاده کنیم؟”
 1. سلام ببخشین
  لطفا بگین که چگونه میتونیم فیلتر شکن ویندوز موبایل رو شارژ کنیم.چطور پول واریز کنیم ممنون.لطفا فیلتر شکن برای ویندوز فون معرفب نمایین.ممنون و سپاس

  1. درود – ما در این زمینه فعالیت نداریم. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت تخصصی در این زمینه همانند yourdigital.one مراجعه نمایید.

 2. کدام برنامه پیام رسان داخلی از ویندوزفون پشتیبانی میکند?

  1. درود – در حال حاضر هیچ پیام رسان داخلی نسخه برای ویندوز ۱۰ موبایل منتشر نکرده است.

   1. ممنون خوب حالا که پیام رسان داخلی نداریم باید از رو ناچاری میدونید از رو ناچاری و علارغم میل باتنی? دوباره سراغ تلگرام بریم ما خواستیم بریم پیام رسان داخلی اما خوب نشد?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.